Her gün ayrı bir ukalalık…

Bira Şişesi Nasıl Tutulur?

B

Günümüzde gençlerin içtiği ve pek de değerli değilmiş gibi bilinen bira, özellikle cumhuriyetin ilk yıllarında bayağı sosyetik, saygı duyulan bir içkiydi. Yine de memlekette şarap kadar köklü bir geçmişi olduğu söylenemez.

Tam olarak da bu nedenle gelenek, görenek ve racon konusunda duyarlı olan halkımızın bira ile ilgili bilgisi biraz kısıtlıdır. Nasıl bira içilmesi gerektiği ile ilgili hurafel bolca olmakla birlikte, iş sebepler ve sonuçlara geldiğinde biraz zorlanırız.

Bira şişelerinin kendine has şekilleri olduğu doğrudur. Elbette bu şekillerin estetik bir amacı var. Ancak estetik düşünülürken fonksiyonu da unutmamak gerek.

Ülkemizde bira deyince akla gelen tipik şişe Alman Steinie stilidir. Sebebi de Efes Pilsen olsa gerek. Klasik bir şişe olan Steinie, günümüzde yerini ISB ya da Industry Standard Bottle (Endüstri Standartı Şişe) adı verilen Amerikan yapımı şişeye bırakmıştır. Karakteristik uzun boynundan dolayı bu şişeye “uzun boyun” anlamında “Longneck” veya “North American Longneck” de denir.

O uzun boynun bir sebebi var.

LAGER SOĞUK İÇİLİR

Şarapların kırmızı ve beyaz olarak ikiye ayrılması gibi biraların da Lager ve Ale olarak ikiye ayrıldığını söylemek yanlış olmaz. Zira bira; aslında şarap kadar derin çeşitliliği olan bir içki ailesidir.

Lager ve Ale türlerinin arasındaki farklar çeşitlidir. Ama belki de en belirgin fark Lager türü biraların genelde soğuk, ülkemizde İngiliz Birası olarak da bilinen Ale türü biraların ise genelde oda sıcaklığında içilmesidir.

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de en popüler olan bira türleri çoğunlukla Lager sınıfına girer. Örneğin Efes Pilsen, Lager ailesine ait Pilsen türü bir biradır. Dolayısıyla soğuk içilmesi makbuldür.

Uzun Boynun Kerameti

Longneck şişeler de tamamen Lager türü, soğuk içilmesi gereken biralar için tasarlanmıştır. Elbette ki birayı kadehinden içmek en mantıklısıdır. Ancak şarabın aksine bira, şişeden içmesi ayıp kabul edilmeyen bir içkidir.

Uzun boyunlu, yani Longneck şişeden Lager bira içmenin doğru yöntemi şişeyi boynundan tutmaktır. Lager şişesi asla gövdesinden tutulmaz. Doğrusu üç parmakla boyundan kavrayarak içmektir. Bu sayede birayı içen kişinen elindeki sıcaklık biraya aktarılmaz ve birayı ısıtmaz, zira bu tarz şişeler boynun başladığı yere kadar doldurulur.

Lager şişesi asla gövdesinden tutulmaz.

“Ay ne kadar da nazik tutuyorsun?” diye laf edenlere bunu anlatabilirsiniz. Bir daha şişeden bira içerken hatırlayalım ve ayılık yapmayalım.

 

Yazar Hakkında

Yazan admin
Her gün ayrı bir ukalalık…

En Son Yazılar

En Son Yorumlar

Arşiv