Her gün ayrı bir ukalalık…

Beyninizin Ne Kadarını Kullanıyorsunuz?

B

Beyinle ilgili akla ziyan miktarda şehir efsanesi vardır. Bunlardan muhtemelen en önemlisi de beynimizin ne kadarını kullandığımızla ilgili olanıdır.

“Olm var ya beynimizin yüzde onunu kullanıyoruz ha. Ya hepsini kullansak ne olcak bi düşünsene…”

-Albert Einstein (değil)

Beynimizin sadece %10 kadarını kullandığımız iddiası genelde Albert Einstein’a maledilse de ünlü bilim adamının sağlığında böyle bir şey söylediğine dair herhangi bir kayıt yoktur. Zaten kendisi de muhtemelen çok zeki bir adam olmasına rağmen nöröloji uzmanı olarak bilinmez.

Gerçekte bu %10 muhabbetinin kimden çıktığı tam olarak bilinmemekle birlikte 20. Yüzyılın başlarından beridir çeşitli kaynaklarda izine rastlamaktayız. Senelerce pek çok bilim adamı herhangi bir kaynak göstermeden beynimizin sadece %10’una ulaşabildiğimizi iddia etmiştir. Buna popüler kültür de eklenince iddia çok daha inandırıcı oluyor elbette.

Son dönemde gerek 2011 tarihli Neil Burger filmi “Limitless” gerekse Luc Besson’un 2014 yapımı “Lucy”sinde olsun sürekli gündemde olan bu çekici şehir efsanesi ile ilgili bir iyi bir kötü haberim var.

Öncelikle Rahat Olun

Beyninizin yüzde yüzünü kullanıyorsunuz. Evet, evet… Yanlış duymadınız. Hani hep “Keşke bir gün beynimizin tamamını kullanabilsek…” diyordunuz ya…

Müjde! O gün bu gün.

Hepsini kullanıyorsunuz beyninizin. Kullanmadığınız bir tek kısmı bile yok. İnsan vücudundaki en karmaşık organlardan biri olan beyin vücuda alınan oksijenin neredeyse beşte birini tek başına tüketmektedir. Bunun sebebi temel olarak tüm organlarınızın sürekli çalışıp hayatta kalmanızı sağlamaktan sorumlu olmasıdır.

Denemek Bedava

Yine de inanmak istemiyorsanız şöyle de düşünebilirsiniz: Şayet beyninizin sadece %10’u çalışıyor olsaydı kafaya alınan darbelerden kaynaklanan beyin hasarlarının insanı çok etkilememesi gerekirdi. Nasıl olsa beynin sadece %10’u çalışıyor değil mi? Çalışmayan kısma gelen hasarın da bir zararı olmaması gerekmez miydi?

Halbuki beyninizin herhangi bir kısmı hasar gördüğünde çoğunlukla hemen farkedilir bir probleme sebep olacaktır. Bu yüzden beyin, vücudun en iyi korunan organlarından biridir.

Gerçekte beyin 24 saat çalışan ve binbir türlü fonksiyonu aynı anda yerine getiren, değişik zamanlarda yüzde yüzü aktif bir organdır. Sadece %10’unun çalıştığı da total bir yalandır.

Kötü haber mi?

Tüm bunlar demek oluyor ki beyninizin tamamı çalışıyor. Yani kafa bu… Daha fazlasını çalıştırıp acaip psişik güçlere falan sahip olmayacaksınız. Malzeme neyse o. Geçmiş olsun. Yapacak bir şey yok.

Siz siz olun. Beyninize iyi bakın.

Yazar Hakkında

Yazan admin
Her gün ayrı bir ukalalık…

En Son Yazılar

En Son Yorumlar

Arşiv