Her gün ayrı bir ukalalık…

Alkol Beyin Hücrelerini Öldürmez

A

Alkol tüketimi ile ilgili en anlamsız yanlış bilgilerden biri de alkolün beyin hücrelerini öldürdüğüdür. Bu muhabbetin nereden çıktığını tam olarak bilemiyorum ama herhalde akşamdan kalma durumunda meydana gelen baş ağrısınından kaynaklanıyor diye düşünüyorum. Elbette herkes de beyin cerrahı olduğu için hemen baş ağrısının sebebi bulunmuş…

Hücrelerin Ölüm Çığlıkları Mı?

 

Değil…

Yani aslında tamamen teknik olarak yeterince alkol tüketiminin bir noktadan sonra beyin hücrelerini öldürdüğünü söyleyebiliriz. Ama bu alkol oranı öyle arada sırada gidip arkadaşlarla içilen oran da değil, durmadan içen alkolik şarapçının aldığı oran da değil. Beyin hücrelerinizi öldürmek için almanız gereken alkol oranı zaten bedenin geri kalanını da öldürecek bir miktara karşılık geliyor. Bu miktarı bir alkollü içki vasıtası ile almak biraz zor. Damardan alkol enjeksiyonu ile belki…

İşin aslı şudur. Makul miktarda alkollü içki tüketimi beyin hücrelerini öldürmek bir yana, beyne herhangi bir zarar vermez. Ertesi sabah yaşanan olası baş ağrısının da beyin hücrelerinizin ölmesi ile hiç ama hiç alakası yoktur.

Sakin olun… Ancak…

Yine de Abartmamakta Fayda Var

Alkol tüketimi beyin hücrelerini öldürmez ama sürekli ve yoğun alkol tüketimi beyne ciddi zararlar verebilir. Bu zarar yine beyin hücrelerinin ölmesi değildir. Aşırı ve devamlı alkol kullanımı beyin hücrelerini öldürmez ama dendritlere ciddi zarar verebilir.

Dendritler beyin hücrelerinin uçlarındaki salkımsı, dalımsı uzantılardır. Nöronlar arasındaki iletişimi sağlarlar.

Bunlar Bozulsun İstemez Kimse…

Dendritlerin hasar görmesi beyin hücrelerinin birbiri ile iletişimini bozacak ve zihinsel problemlere sebep olacaktır. Yani beyin hücreleri sağ kalacak ana birbirleri ile konuşmakta zorlanacaklardır. Son derece sıkıntılı bir durumdur. Yapılan araştırmalar bazı terapilerin dendrit hasarını onarmaya yarayabileceğini gösteriyor ama kesin bir şey yok henüz. Tehlikeli bir şeydir.

Wernıcke-Korsakoff Sendromu

Sürekli ve yoğun alkol kullanımı beyin hücrelerini doğrudan öldürmese de bazı durumlarda dolaylı olarak hücre ölümüne sebep olabileceğini de belirtmekte fayda var. Ağır alkolizmde Wernicke-Korsakoff Sendromu dediğimiz ziyadesiyle sevimsiz hastalık meydana kelir. Bu sendrom vücudun B1 vitamini tutma yeteneğini sakatlar. B1 vitamini de beyin hücrelerinin sıhhati açısından son derece kritiktir.

Sonuç olarak hafıza kaybı, zeka geriliği, kas koordinasyon problemleri ortaya çıkar. Sebep de beyin hücrelerinin vitaminsizlikten ölmesidir. Teknik olarak burada da beyin hücrelerini doğrudan öldürenin alkol olmadığını görüyoruz. Alkol beyin hücrelerini öldüren bir hastalığa yol açabiliyor elbette. Ama doğrudan bir hücre katili değil.

Kısacası elbette ki alkolik olmak kötüdür. Ama alkol beyin hücrelerini öldürmez.

Yazar Hakkında

Yazan admin
Her gün ayrı bir ukalalık…

En Son Yazılar

En Son Yorumlar

Arşiv