Her gün ayrı bir ukalalık…

Alex Pu Değil SonIc Boom

A

1991 yılında oyun salonlarına bomba gibi düşen ünlü dövüş oyunu Street Fighter II’nin ülkemizde de oyun kültürüne katkısı yadsınamaz. Gelir düzeyi de düşük olan ülkemizde evinde bilgisayarı olan aile sayısı doksanlarda, doğal olarak, oldukça azdı. Bu durumda keyifli bir oyun oynamak için ülkemizde “Ateri Salonu” olarak bilinen oyun salonlarına gitmek idealdi.

Bİr Garip Amerİkan Askeri

Akira Nishitani’nin tasarımında odak noktalardan biri o zamana kadar dövüş oyunlarında rastlanmayan karakter çeşitliliğiydi. Orijinal Street Fighter oyununda birbirinin kopyası olan Ryu ve Ken karakterlerini seçebilen oyuncunun seçenekleri Street Fighter II’de sekiz farklı karaktere çıkmıştı. Bu karakterlerden biri de Binbaşı Guile’dır.

Guile, Amerikan Hava Kuvvetleri’nde görevli bir asker olarak tasarlanmıştı. Özel hareketlerinden biri de ülkemizde “Alex Pu” olarak bilinen uzun masefeli atağıdır. Rivayete göre “Alex Puuuuu!” diyerek bağıran kahramanımız rakibine dönerek giden beyaz bir şey fırlatır. Bu şey rakibe çarpınca hasar verir.

Tarak Efsanesİ

Zamanın oyuncu gençliği arasında bu konudaki en popüler teori Guile’ın attığı şeyin tarağı olduğudur. Hakikaten kendine has saç stili ile dikkat çeken Guile, neredeyse her dövüşten sonra saçlarını taramaktaydı. Bu nedenle herhalde tarak atıyor diye düşünürdü yurdumun gençliği.

Ancak işin aslı bambaşka. Guile tarak da atmaz, atarken “Alex Pu” da demez.

SONİK BOMBA MI?

Aslında ne attığından tam emin değiliz. Emin olduğumuz tek şey her ne atıyorsa, atarken “Sonic Boom” diyor. Neden böyle bir şey dediği ise ayrı bir tartışma konusu.

Bazı kaynaklarda ses bombası tarzı bir el bombası atar. Kahramanımızın bu saldırısının ismi muhtemelen hava kuvvetleri pilotu olması ile alakalı. Uçakların sesten hızlı giderken ses duvarını aşması sonucu oluşan ses patlamasına “Sonic Boom” deniyor. Yani belki de Guile, çok hızlı uçan bir şey atıyor ve ses duvarını deliyor. Emin olamıyoruz…

Elbette ki Guile ile ilgili bütün detaylar daha sonraki oyunlarda ve filmlerde adeta “boşlukları dolduralım” mantığı ile anlatılmış ama Street Fighter II’de kahramanımızın ne attığı belli değil.

Alex Pu, meselesi ile tamamen oyunun düşük kalitede kaydedilmiş tuhaf seslendirmesinden kaynaklanıyor. Guile’ı seslendiren sanatçı “Sonic Boom” kelimesini o kadar garip söylüyor ki Alex Pu diyor sanıyoruz.

JOHN WOO’NUN KARDEŞİ ALEX WOO

Ama üzülmeyelim. Bu konuda yalnız değiliz.

Güvenilir kaynaklardan aldığım bilgiye göre Brezilya’da da halk Guile’ın “Alex Woo” dediğinden emin. Hatta oyundaki dövüş hareketlerinin belirlenmesinde John Woo’nın kardeşi Alex Woo’nun yardımcı olduğu gibi bir şehir efsanesi de mevcut.

“Brezilyalılarda bir sıkıntı var abi.”

-Hugo Guerra

Ne var ki Guile, hem Brezilya’da hem de Türkiye’de “sonic boom” diyor.

Ve John Woo’nun Alex Woo diye bir kardeşi yok…

Yazar Hakkında

Yazan admin
Her gün ayrı bir ukalalık…

En Son Yazılar

En Son Yorumlar

Arşiv