Her gün ayrı bir ukalalık…

ABDÜL DİYE İSİM OLMAZ

A

Paula Abdul sağolsun orta doğulu karakterlere Abdul isminin verilmesi özellikle batılı kaynaklarda çok makbul, çok moda. Yavaş yavaş buralarda da rastladığım bu eğilim beni düşündürüyor bugünlerde. Hakikaten biliyor muyuz Abdül ne demek?

Abdül diye isim olması bayağı zor çünkü temelde “abdül” tek başına hiçbir anlama gelmeyen bir Arapça kelime kümesidir.

“Abdul” kelimesinin ön isim olmasına genelde İngilizce konuşan ülkelerde rastlanıyor. Orta doğu kökenli Abdulhamit, Abdülaziz, Abdurrahman gibi isimlerin varlığı Arapça ile ilgili minimal bilginiz yoksa sizi Abdül kısmının bir ön isim olduğu düşüncesine itebilir. Gerçekten de bası transliterasyonlarda soyad veya lakap halindeki “Abdül” on takılı isimlerin “Abdül” kısmı ayrı yazıldığı için adeta bir göbek adı gibi gözükür. Ancak bu bir hatadır.

APTİ

Normal şartlar altında “Abdul” diye yazılan kelime Arapça Abd ve El kelimelerinin birleşimidir. Abd köle, hizmetkar gibi anlamlara gelir. El ise Türkçe dilbilgisinde olmayan artikel dediğimiz bir kelime türüdür ve tek başına hiçbir anlama gelmez.

Abdül kelimesi arkasından kelen kelimenin hizmetkarı anlamında kelimeyi tamamlar. Örneğin Abdülaziz, Aziz Olanın Hizmetkarı anlamındadır.

Dolayısı ile Abdül tek başına “-nın hizmetkarı” gibi anlamsız bir şey demek olur. İsim olmaz. Acaip olur. Kullanmayın, kullandırmayın.

Yazar Hakkında

Yazan admin
Her gün ayrı bir ukalalık…

En Son Yazılar

En Son Yorumlar

Arşiv