Her gün ayrı bir ukalalık…

300 DEĞİL 7000

3

300 Ispartalının müthiş macerasını sinemalarda ve televizyonlarda seyrettik. Sadece 300 cesur ve çıplak askerin kötü kalpli İranlılara karşı özgür ve tertemiz kalpli batı uygarlıklarını koruduğu bu müthiş savaşta İranlılar hiç de bildiğimiz İranlılara benzemiyordu değil mi?

Zack Snyder’in yönetmenliğini yaptığı 2007 tarihli 300 filmi, aslında Frank Miller’in 1998 tarihli ve aynı adlı çizgi romanından uyarlamadır. Sinemaseverler olarak Frank Miller’i nereden tanıyoruz? Evet, Sin City. Koyu bir Ayn Rand hayranı olan Frank Miller’in eserlerinin toplumdan ziyade kişinin başarısına odaklı, fark edilir bir sağ eğilim gösterdiğini söylemek yanlış olmaz. Çizgi roman alemlerinde Alan Moore (V For Vendetta), huysuz, anarşik amca olarak bilinirken Frank Miller da sevimsiz faşist amcadır biraz.

300 filminde yer alan savaş uydurma değil. Avrupa tarihinde romantik açıdan da büyük yer sahibi olan Thermopylae savaşının kurgu bir anlamıdır 300. Spartalı kral Leonidas’ın 300 savaşçısı ile son derece dar olan Thermopylae geçidini kahramanca savunması doğudan gelen barbarlara karşı batının özgürlük mücadelesini temsil etmiş ve bu konu üzerine sayısız destan yazılmıştır. 300 de bu destanlardan biridir aslında.

KAÇ KİŞİ?

Gerçekte bu savaşta kaç kişi olduğu oldukça tartışmalı. Filmde gördüğünüz gibi İranlıların ordusu anormal kalabalık gözüküyor. Kral Serhas’ın ordusunun bu kadar kalabalık olduğunu iddia eden ilk şahsiyet aynı zamanda tarih biliminin öncüsü kabul edilen Herodot. Beyefendinin aktardığına göre İran ya da Pers ordusunun bu savaşta nüfusu 2.600.000 kadar. Yazıyla iki milyon altı yüz bin kişi.

Günümüzde bu rakamın uyduruk olduğundan neredeyse eminiz. Dönemin dünya nüfusunu bir kenara bıraksak bile o kadar askerin taa İran’dan Yunanistan’a kadar gelmesi ve yolda açlıktan ölmemesi mümkün değil gözüküyor.

Modern araştırmalara göre Serhas’ın ordusu takriben 100.000 kişilik. Belki 150.000. Filme konu olan savaşa iştirak eden asker sayısının ise maksimum 70.000 olduğu tahmin ediliyor. Zira 100.000 askerle yola çıksalar bile yolda fethettikleri yerde garnizon bırakmaları gerekecek.

Gelelim zurnanın zırt dediği, Sparta tarafına.

Sparta aslında savaşa top yekün katılmıyor. Hatta bayram tatilinde oldukları için savaşa gitmeyi reddediyorlar. Her şeye rağmen mevzunun önemini bilen Leonidas ise kendi şahsi korumaları ile muharebeye gidiyor. O korumaların sayısı da 300. Dolayısı ile 300 sayısı buradan geliyor.

Ancak elbette ki Leonidas’ın planı geçidi sadece 300 çıplak askerle tutmak değil.

ÇIPLAK SPARTA

Sparta ordusunun en önemli uzmanlığının zırhlı muharebe olduğunu düşünürsek savaş sırasında çıplak değil, tepeden tırnağa zırhlı olduklarını tahmin etmek zor olmaz. Ama asıl mevzu sayıydı değil mi?

Pek çok tarihi kaynağa göre Leonidas’ın ordusundaki Sparta’lı sayısı gerçekten de 300. Tek bir problem var… Ordu Spartalılardan ibaret değil.

Gerçekte Leonidas’ın ordusunun 7100 kişi civarında olduğunu tahmin ediyoruz. Bu askerler çok çeşitli şehir devletlerinden gelmektedir. En büyük grubu da 1000 kişi ile Fokidalılar oluşturmaktaydı. Evet Sparta’lılar çok iyi savaşmıştır ama Fokidalıların eli de armut toplamamıştır.

Yani aslında 300 değil. 7000 olacak.

Yazar Hakkında

Yazan admin
Her gün ayrı bir ukalalık…

En Son Yazılar

En Son Yorumlar

Arşiv